Morse Cutting Tools 45525 Square End Mill, 0.035" Dia. x 0.053" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, Carbide, Uncoated, 2 Flute, Single End Finishing Center Cutting End Mill Series #5914 - 1023846
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1023846
- ID:
- 804767
| Cutting Diameter | 0.035" |
| Depth of Cut | 0.053" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$15.64
Morse Cutting Tools 45525 Square End Mill, 0.035" Dia. x 0.053" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, Carbide, Uncoated, 2 Flute, Single End Finishing Center Cutting End Mill Series #5914 - 1023846
Square End Mill, 0.035" Dia. x 0.053" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, 2 FL, Carbide, Uncoated, Series 5914
0.0350" x 1/8" x 0.0530" x 1 1/2" 2 Flute Single End Carbide Finishing Center Cutting End Mill-Uncoated Series/List #5914
Manufacturer Part Number: 45525
Trade Name: NANO CUT
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1023846 |
| Manufacturer Part Number | 45525 |
| Legacy Product Number | MT3145525 |
| HQ Product Code | MRT45525 |
| Cutting Diameter | 0.035" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/8" |
| Depth of Cut Maximum | 0.053" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Square |
| Tool Type | Miniature End Mill |
| Decimal Equivalent | 0.035" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 0.053" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Stub |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5914 |
| Trade Name | NANO CUT |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
