Morse Cutting Tools 45649 Ball Nose End Mill, 0.032" Dia. x 0.096" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, 2 FL, Carbide, Uncoated, Series 5915 - 1023966
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1023966
- ID:
- 854585
| Cutting Diameter | 0.032" |
| Depth of Cut | 0.096" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$20.36
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 0.032" Dia. x 0.096" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, 2 FL, Carbide, Uncoated, Series 5915 - 1023966
0.032" Dia. x 1/8" Shank x 0.096" DOC x 1-1/2" OAL, Carbide Uncoated, 2 Flute, Ballnose End Mill Series/List #5915
Manufacturer Part Number: 45649
Trade Name: NANO CUT
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1023966 |
| Manufacturer Part Number | 45649 |
| Legacy Product Number | MT3145649 |
| HQ Product Code | MRT45649 |
| Series/List # | 5915 |
| Cutting Diameter | 0.032" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/8" |
| Depth of Cut Maximum | 0.096" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Tool Type | Miniature End Mill |
| Decimal Equivalent | 0.032" |
| Dimension Units | Inch |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | |
| Applicable Material | Carbide |
| Length Group | Regular |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
| Single / Double End | Single End |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
