Morse Cutting Tools 45820 Square End Mill, 0.07" Dia. x 0.105" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, 4 FL, Carbide, Uncoated, Series 5918 - 1024135
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1024135
- ID:
- 804933
| Cutting Diameter | 0.07" |
| Depth of Cut | 0.105" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$13.83
Morse Cutting Tools 45820 Square End Mill, 0.07" Dia. x 0.105" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, 4 FL, Carbide, Uncoated, Series 5918 - 1024135
Square End Mill, 0.07" Dia. x 0.105" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, 4 FL, Carbide, Uncoated, Series 5918
5918 .070 X .105 LOC 4FL
Manufacturer Part Number: 45820
Trade Name: NANO CUT
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1024135 |
| Manufacturer Part Number | 45820 |
| Legacy Product Number | MT3145820 |
| HQ Product Code | MRT45820 |
| Cutting Diameter | 0.07" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/8" |
| Depth of Cut Maximum | 0.105" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Square |
| Tool Type | Miniature End Mill |
| Decimal Equivalent | 0.07" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 0.105" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Stub |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5918 |
| Trade Name | NANO CUT |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
