Morse Cutting Tools 45873 Ball Nose End Mill, 0.022" Dia. x 0.033" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, 4 FL, Carbide, Uncoated, Series 5919 - 1024183
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1024183
- ID:
- 853971
| Cutting Diameter | 0.022" |
| Depth of Cut | 0.033" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$25.75
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 0.022" Dia. x 0.033" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, 4 FL, Carbide, Uncoated, Series 5919 - 1024183
5919 .022 X .033 LOC 4FL
Manufacturer Part Number: 45873
Trade Name: NANO CUT
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1024183 |
| Manufacturer Part Number | 45873 |
| Legacy Product Number | MT3145873 |
| HQ Product Code | MRT45873 |
| Series/List # | 5919 |
| Cutting Diameter | 0.022" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/8" |
| Depth of Cut Maximum | 0.033" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Tool Type | Miniature End Mill |
| Decimal Equivalent | 0.022" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | |
| Applicable Material | Carbide |
| Length Group | Stub |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
| Single / Double End | Single End |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
