Morse Cutting Tools 46021 Square End Mill, 0.031" Dia. x 0.046" LOC x 1/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, Carbide, Uncoated, 3 Flute, 30° Helix, Plain, External, Square, Solid End Mill Series #5916 - 1024323
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1024323
- ID:
- 805008
| Cutting Diameter | 0.031" |
| Depth of Cut | 0.046" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 3 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$41.72
Morse Cutting Tools 46021 Square End Mill, 0.031" Dia. x 0.046" LOC x 1/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, Carbide, Uncoated, 3 Flute, 30° Helix, Plain, External, Square, Solid End Mill Series #5916 - 1024323
Square End Mill, 0.031" Dia. x 0.046" LOC x 1/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 3 FL, Carbide, Uncoated, Series 5916
0.031" Dia. x 1/8" Shank x 0.046" DOC x 2-1/2" OAL, Carbide, Uncoated, 3 Flute, 30° Helix, Plain, External, Square, Solid End Mill Series/List #5916
Manufacturer Part Number: 46021
Trade Name: NANO CUT
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1024323 |
| Manufacturer Part Number | 46021 |
| Legacy Product Number | MT3146021 |
| HQ Product Code | MRT46021 |
| Cutting Diameter | 0.031" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/8" |
| Depth of Cut Maximum | 0.046" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 3 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Square |
| Tool Type | Miniature End Mill |
| Decimal Equivalent | 0.031" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 0.47" |
| Application | Finishing |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5916 |
| Trade Name | NANO CUT |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
