Morse Cutting Tools 46083 Square End Mill, 0.05" Dia. x 0.3" LOC x 1/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, Carbide, Uncoated, 3 Flute, Single End Finishing Center Cutting End Mill Series #5916 - 1024385
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1024385
- ID:
- 805070
| Cutting Diameter | 0.05" |
| Depth of Cut | 0.3" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 3 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$26.26
Morse Cutting Tools 46083 Square End Mill, 0.05" Dia. x 0.3" LOC x 1/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, Carbide, Uncoated, 3 Flute, Single End Finishing Center Cutting End Mill Series #5916 - 1024385
Square End Mill, 0.05" Dia. x 0.3" LOC x 1/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 3 FL, Carbide, Uncoated, Series 5916
0.0500" x 1/8" x 0.3000" x 2 1/2" 3 Flute Single End Carbide Finishing Center Cutting End Mill-Uncoated Series/List #5916
Manufacturer Part Number: 46083
Trade Name: NANO CUT
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1024385 |
| Manufacturer Part Number | 46083 |
| Legacy Product Number | MT3146083 |
| HQ Product Code | MRT46083 |
| Cutting Diameter | 0.05" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/8" |
| Depth of Cut Maximum | 0.3" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 3 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Square |
| Tool Type | Miniature End Mill |
| Decimal Equivalent | 0.05" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Application | Finishing |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5916 |
| Trade Name | NANO CUT |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
