Morse Cutting Tools 46266 Ball Nose End Mill, 0.02" Dia. x 0.03" LOC x 1/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 3 FL, Carbide, Uncoated, Series 5917 - 1024558
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1024558
- ID:
- 854987
| Cutting Diameter | 0.02" |
| Depth of Cut | 0.03" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 3 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$44.14
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 0.02" Dia. x 0.03" LOC x 1/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 3 FL, Carbide, Uncoated, Series 5917 - 1024558
0.02" Dia. x 1/8" Shank x 0.03" DOC x 2-1/2" OAL, Carbide Uncoated, 3 Flute, Ballnose End Mill Series/List #5917
Manufacturer Part Number: 46266
Trade Name: NANO CUT
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1024558 |
| Manufacturer Part Number | 46266 |
| Legacy Product Number | MT3146266 |
| HQ Product Code | MRT46266 |
| Series/List # | 5917 |
| Cutting Diameter | 0.02" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/8" |
| Depth of Cut Maximum | 0.03" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 3 |
| Tool Type | Miniature End Mill |
| Decimal Equivalent | 0.02" |
| Dimension Units | Inch |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | 0.06" |
| Applicable Material | Carbide |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
| Single / Double End | Single End |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
