Morse Cutting Tools 46343 Ball Nose End Mill, 0.06" Dia. x 0.09" LOC x 1/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 3 FL, Carbide, Uncoated, Series 5917 - 1024635
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1024635
- ID:
- 855033
| Cutting Diameter | 0.06" |
| Depth of Cut | 0.09" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 3 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$37.93
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 0.06" Dia. x 0.09" LOC x 1/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 3 FL, Carbide, Uncoated, Series 5917 - 1024635
5917 .060X.090 LOC 3F 8X
Manufacturer Part Number: 46343
Trade Name: NANO CUT
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1024635 |
| Manufacturer Part Number | 46343 |
| Legacy Product Number | MT3146343 |
| HQ Product Code | MRT46343 |
| Series/List # | 5917 |
| Cutting Diameter | 0.06" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/8" |
| Depth of Cut Maximum | 0.09" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 3 |
| Tool Type | Miniature End Mill |
| Decimal Equivalent | 0.06" |
| Dimension Units | Inch |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | 1/2" |
| Applicable Material | Carbide |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
| Single / Double End | Single End |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
