Morse Cutting Tools 46352 Ball Nose End Mill, 0.062" Dia. x 0.093" LOC x 1/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 3 FL, Carbide, Uncoated, Series 5917 - 1024644
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1024644
- ID:
- 855042
| Cutting Diameter | 0.062" |
| Depth of Cut | 0.093" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 3 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$41.22
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 0.062" Dia. x 0.093" LOC x 1/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 3 FL, Carbide, Uncoated, Series 5917 - 1024644
0.062" Dia. x 1/8" Shank x 0.093" DOC x 2-1/2" OAL, Carbide Uncoated, 3 Flute, Ballnose End Mill Series/List #5917
Manufacturer Part Number: 46352
Trade Name: NANO CUT
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1024644 |
| Manufacturer Part Number | 46352 |
| Legacy Product Number | MT3146352 |
| HQ Product Code | MRT46352 |
| Series/List # | 5917 |
| Cutting Diameter | 0.062" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/8" |
| Depth of Cut Maximum | 0.093" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 3 |
| Tool Type | Miniature End Mill |
| Decimal Equivalent | 0.062" |
| Dimension Units | Inch |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | 3/4" |
| Applicable Material | Carbide |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
| Single / Double End | Single End |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
