Morse Cutting Tools 46427 Ball Nose End Mill, 1/4" Dia. x 0.375" LOC x 1/4" Shank Dia. x 4" OAL, 3 FL, Carbide, Uncoated, Series 5917 - 1024719
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1024719
- ID:
- 854943
| Cutting Diameter | 1/4" |
| Depth of Cut | 0.375" |
| Overall Length | 4" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 3 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$54.89
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 1/4" Dia. x 0.375" LOC x 1/4" Shank Dia. x 4" OAL, 3 FL, Carbide, Uncoated, Series 5917 - 1024719
1/4" Dia. x 1/4" Shank x 3/8" DOC x 4" OAL, Carbide Uncoated, 3 Flute, Ballnose End Mill Series/List #5917
Manufacturer Part Number: 46427
Trade Name: NANO CUT
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1024719 |
| Manufacturer Part Number | 46427 |
| Legacy Product Number | MT3146427 |
| HQ Product Code | MRT46427 |
| Series/List # | 5917 |
| Cutting Diameter | 1/4" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/4" |
| Depth of Cut Maximum | 0.375" |
| Overall Length | 4" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 3 |
| Tool Type | Miniature End Mill |
| Decimal Equivalent | 0.25" |
| Dimension Units | Inch |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | 2-1/2" |
| Applicable Material | Carbide |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
| Single / Double End | Single End |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
