Morse Cutting Tools 96573 Square End Mill, 0.078" Dia. x 0.234" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, 2 FL, Carbide, AlTiN, Series 5914T - 1025222
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1025222
- ID:
- 805296
| Cutting Diameter | 0.078" |
| Depth of Cut | 0.234" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$17.07
Morse Cutting Tools 96573 Square End Mill, 0.078" Dia. x 0.234" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, 2 FL, Carbide, AlTiN, Series 5914T - 1025222
Square End Mill, 0.078" Dia. x 0.234" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, 2 FL, Carbide, AlTiN, Series 5914T
5914T .078 X .234 LOC
Manufacturer Part Number: 96573
Trade Name: NANO CUT
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1025222 |
| Manufacturer Part Number | 96573 |
| Legacy Product Number | MT3196573 |
| HQ Product Code | MRT96573 |
| Cutting Diameter | 0.078" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/8" |
| Depth of Cut Maximum | 0.234" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Square |
| Tool Type | Miniature End Mill |
| Decimal Equivalent | 0.078" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 0.234" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5914T |
| Trade Name | NANO CUT |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
