Morse Cutting Tools 96645 Square End Mill, 0.1" Dia. x 0.3" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, Carbide, DLC, 2 Flute, Single End Finishing Center Cutting End Mill Series #5914E - 1025289
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1025289
- ID:
- 805335
| Cutting Diameter | 0.1" |
| Depth of Cut | 0.3" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | DLC |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$32.00
Morse Cutting Tools 96645 Square End Mill, 0.1" Dia. x 0.3" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, Carbide, DLC, 2 Flute, Single End Finishing Center Cutting End Mill Series #5914E - 1025289
Square End Mill, 0.1" Dia. x 0.3" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, 2 FL, Carbide, DLC, Series 5914E
0.1000" x 1/8" x 0.3000" x 1 1/2" 2 Flute Single End Carbide Finishing Center Cutting End Mill-DLC Series/List #5914E
Manufacturer Part Number: 96645
Trade Name: NANO CUT
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1025289 |
| Manufacturer Part Number | 96645 |
| Legacy Product Number | MT3196645 |
| HQ Product Code | MRT96645 |
| Cutting Diameter | 0.1" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/8" |
| Depth of Cut Maximum | 0.3" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | DLC |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Square |
| Tool Type | Miniature End Mill |
| Decimal Equivalent | 0.1" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 0.3" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5914E |
| Trade Name | NANO CUT |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
