Morse Cutting Tools 96823 Ball Nose End Mill, 0.024" Dia. x 0.072" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiN, Series 5919T - 1025455
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1025455
- ID:
- 855102
| Cutting Diameter | 0.024" |
| Depth of Cut | 0.072" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 4 |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$29.06
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 0.024" Dia. x 0.072" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiN, Series 5919T - 1025455
0.024" Dia. x 1/8" Shank x 0.072" DOC x 1-1/2" OAL, Carbide AlTiN, 4 Flute, Ballnose End Mill Series/List #5919T
Manufacturer Part Number: 96823
Trade Name: NANO CUT
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1025455 |
| Manufacturer Part Number | 96823 |
| Legacy Product Number | MT3196823 |
| HQ Product Code | MRT96823 |
| Series/List # | 5919T |
| Cutting Diameter | 0.024" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/8" |
| Depth of Cut Maximum | 0.072" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 4 |
| Tool Type | Miniature End Mill |
| Decimal Equivalent | 0.024" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | |
| Applicable Material | Carbide |
| Length Group | Regular |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
| Single / Double End | Single End |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
