Morse Cutting Tools 96935 Square End Mill, 0.03" Dia. x 0.09" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, Carbide, DLC, 4 Flute, Single End Finishing Center Cutting End Mill Series #5918E - 1025564
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1025564
- ID:
- 805475
| Cutting Diameter | 0.03" |
| Depth of Cut | 0.09" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | DLC |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$33.33
Morse Cutting Tools 96935 Square End Mill, 0.03" Dia. x 0.09" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, Carbide, DLC, 4 Flute, Single End Finishing Center Cutting End Mill Series #5918E - 1025564
Square End Mill, 0.03" Dia. x 0.09" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, 4 FL, Carbide, DLC, Series 5918E
0.0300" x 1/8" x 0.0900" x 1 1/2" 4 Flute Single End Carbide Finishing Center Cutting End Mill-DLC Series/List #5918E
Manufacturer Part Number: 96935
Trade Name: NANO CUT
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1025564 |
| Manufacturer Part Number | 96935 |
| Legacy Product Number | MT3196935 |
| HQ Product Code | MRT96935 |
| Cutting Diameter | 0.03" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/8" |
| Depth of Cut Maximum | 0.09" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | DLC |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Square |
| Tool Type | Miniature End Mill |
| Decimal Equivalent | 0.03" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 0.09" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5918E |
| Trade Name | NANO CUT |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
