Morse Cutting Tools 97130 Square End Mill, 0.05" Dia. x 0.075" LOC x 1/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, Carbide, AlTiN, 3 Flute, 30° Helix, Plain, External, Square, Solid End Mill Series #5916T - 1025745
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1025745
- ID:
- 805618
| Cutting Diameter | 0.05" |
| Depth of Cut | 0.075" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 3 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$38.38
Morse Cutting Tools 97130 Square End Mill, 0.05" Dia. x 0.075" LOC x 1/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, Carbide, AlTiN, 3 Flute, 30° Helix, Plain, External, Square, Solid End Mill Series #5916T - 1025745
Square End Mill, 0.05" Dia. x 0.075" LOC x 1/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 3 FL, Carbide, AlTiN, Series 5916T
0.050" Dia. x 1/8" Shank x 0.075" DOC x 2-1/2" OAL, Carbide, AlTiN, 3 Flute, 30° Helix, Plain, External, Square, Solid End Mill Series/List #5916T
Manufacturer Part Number: 97130
Trade Name: NANO CUT
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1025745 |
| Manufacturer Part Number | 97130 |
| Legacy Product Number | MT3197130 |
| HQ Product Code | MRT97130 |
| Cutting Diameter | 0.05" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/8" |
| Depth of Cut Maximum | 0.075" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 3 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Square |
| Tool Type | Miniature End Mill |
| Decimal Equivalent | 0.05" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 0.6" |
| Application | Finishing |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5916T |
| Trade Name | NANO CUT |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
