Morse Cutting Tools 97151 Square End Mill, 0.06" Dia. x 0.312" LOC x 1/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 3 FL, Carbide, AlTiN, Series 5916T - 1025766
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1025766
- ID:
- 805639
| Cutting Diameter | 0.06" |
| Depth of Cut | 0.312" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 3 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$28.76
Morse Cutting Tools 97151 Square End Mill, 0.06" Dia. x 0.312" LOC x 1/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 3 FL, Carbide, AlTiN, Series 5916T - 1025766
Square End Mill, 0.06" Dia. x 0.312" LOC x 1/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 3 FL, Carbide, AlTiN, Series 5916T
5916T .060 x .312 LOC
Manufacturer Part Number: 97151
Trade Name: NANO CUT
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1025766 |
| Manufacturer Part Number | 97151 |
| Legacy Product Number | MT3197151 |
| HQ Product Code | MRT97151 |
| Cutting Diameter | 0.06" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/8" |
| Depth of Cut Maximum | 0.312" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 3 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Square |
| Tool Type | Miniature End Mill |
| Decimal Equivalent | 0.06" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Application | Finishing |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5916T |
| Trade Name | NANO CUT |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
