Morse Cutting Tools 97407 Ball Nose End Mill, 0.062" Dia. x 0.95" LOC x 1/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 3 FL, Carbide, AlTiN, Series 5917T - 1026016
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1026016
- ID:
- 855287
| Cutting Diameter | 0.062" |
| Depth of Cut | 0.95" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 3 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$77.71
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 0.062" Dia. x 0.95" LOC x 1/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 3 FL, Carbide, AlTiN, Series 5917T - 1026016
5917T .062 X .950 LOC
Manufacturer Part Number: 97407
Trade Name: NANO CUT
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1026016 |
| Manufacturer Part Number | 97407 |
| Legacy Product Number | MT3197407 |
| HQ Product Code | MRT97407 |
| Series/List # | 5917T |
| Cutting Diameter | 0.062" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/8" |
| Depth of Cut Maximum | 0.95" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 3 |
| Tool Type | Miniature End Mill |
| Decimal Equivalent | 0.062" |
| Dimension Units | Inch |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | |
| Applicable Material | Carbide |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
| Single / Double End | Single End |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
