Morse Cutting Tools 97583 Square End Mill, 0.093" Dia. x 0.139" LOC x 1/8" Shank Dia. x 3" OAL, Carbide, DLC, 3 Flute, Single End Finishing Center Cutting End Mill Series #5916E - 1026182
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1026182
- ID:
- 805880
| Cutting Diameter | 0.093" |
| Depth of Cut | 0.139" |
| Overall Length | 3" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | DLC |
| Flute Count | 3 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$60.49
Morse Cutting Tools 97583 Square End Mill, 0.093" Dia. x 0.139" LOC x 1/8" Shank Dia. x 3" OAL, Carbide, DLC, 3 Flute, Single End Finishing Center Cutting End Mill Series #5916E - 1026182
Square End Mill, 0.093" Dia. x 0.139" LOC x 1/8" Shank Dia. x 3" OAL, 3 FL, Carbide, DLC, Series 5916E
0.0930" x 1/8" x 0.1390" x 3" 3 Flute Single End Carbide Finishing Center Cutting End Mill-DLC Series/List #5916E
Manufacturer Part Number: 97583
Trade Name: NANO CUT
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1026182 |
| Manufacturer Part Number | 97583 |
| Legacy Product Number | MT3197583 |
| HQ Product Code | MRT97583 |
| Cutting Diameter | 0.093" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/8" |
| Depth of Cut Maximum | 0.139" |
| Overall Length | 3" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | DLC |
| Flute Count | 3 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Square |
| Tool Type | Miniature End Mill |
| Decimal Equivalent | 0.093" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 1.4" |
| Application | Finishing |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5916E |
| Trade Name | NANO CUT |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
