Morse Cutting Tools 56762 Square End Mill, 3/8" Dia. x 1" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, Carbide, TiN, 4 Flute, Single End Roughing Center Cutting End Mill Series #5972G - 1026355
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1026355
- ID:
- 805923
| Cutting Diameter | 3/8" |
| Depth of Cut | 1" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | TiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$132.78
Morse Cutting Tools 56762 Square End Mill, 3/8" Dia. x 1" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, Carbide, TiN, 4 Flute, Single End Roughing Center Cutting End Mill Series #5972G - 1026355
Square End Mill, 3/8" Dia. x 1" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 4 FL, Carbide, TiN, Series 5972G
3/8" x 3/8" x 1" x 2 1/2" 4 Flute Single End Carbide Roughing Center Cutting End Mill-TiN Series/List #5972G
Manufacturer Part Number: 56762
Trade Name: SOLID ROUGH
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1026355 |
| Manufacturer Part Number | 56762 |
| Legacy Product Number | MT3256762 |
| HQ Product Code | MRT56762 |
| Cutting Diameter | 3/8" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/8" |
| Depth of Cut Maximum | 1" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | TiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Square |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.375" |
| Dimension Units | Inch |
| Usable Length | 1" |
| Application | Roughing |
| Length Group | Regular |
| Flute Type | Fine Pitch |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Roughing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5972G |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
