Morse Cutting Tools 57028 Square End Mill, 5/32" Dia. x 5/16" LOC x 3/16" Shank Dia. x 2" OAL, 2 FL, Carbide, Uncoated, Series 5944 - 1026369
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1026369
- ID:
- 805936
| Cutting Diameter | 5/32" |
| Depth of Cut | 5/16" |
| Overall Length | 2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$20.03
Morse Cutting Tools 57028 Square End Mill, 5/32" Dia. x 5/16" LOC x 3/16" Shank Dia. x 2" OAL, 2 FL, Carbide, Uncoated, Series 5944 - 1026369
Square End Mill, 5/32" Dia. x 5/16" LOC x 3/16" Shank Dia. x 2" OAL, 2 FL, Carbide, Uncoated, Series 5944
5973 5/32 x 3/16 2FL SE
Manufacturer Part Number: 57028
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1026369 |
| Manufacturer Part Number | 57028 |
| Legacy Product Number | MT3257028 |
| HQ Product Code | MRT57028 |
| Cutting Diameter | 5/32" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/16" |
| Depth of Cut Maximum | 5/16" |
| Overall Length | 2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Square |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.1563" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 5/16" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Stub |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5944 |
| Trade Name | SOLID MASTER |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
