Morse Cutting Tools 57076 Ball Nose End Mill, 1/4" Dia. x 1/2" LOC x 1/4" Shank Dia. x 2" OAL, 4 FL, Carbide, Uncoated, Series 5942 - 1026411
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1026411
- ID:
- 854065
| Cutting Diameter | 1/4" |
| Depth of Cut | 1/2" |
| Overall Length | 2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$31.39
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 1/4" Dia. x 1/2" LOC x 1/4" Shank Dia. x 2" OAL, 4 FL, Carbide, Uncoated, Series 5942 - 1026411
5976 1/4 x 1/4 4FL SE
Manufacturer Part Number: 57076
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1026411 |
| Manufacturer Part Number | 57076 |
| Legacy Product Number | MT3257076 |
| HQ Product Code | MRT57076 |
| Series/List # | 5942 |
| Cutting Diameter | 1/4" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/4" |
| Depth of Cut Maximum | 1/2" |
| Overall Length | 2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.25" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | |
| Length Group | Stub |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
