Morse Cutting Tools 57145 Ball Nose End Mill, 1/4" Dia. x 1-1/2" LOC x 1/4" Shank Dia. x 6" OAL, 2 FL, Carbide, Uncoated, Series 5940 - 1026463
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1026463
- ID:
- 854102
| Cutting Diameter | 1/4" |
| Depth of Cut | 1-1/2" |
| Overall Length | 6" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$65.38
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 1/4" Dia. x 1-1/2" LOC x 1/4" Shank Dia. x 6" OAL, 2 FL, Carbide, Uncoated, Series 5940 - 1026463
5952 1/4X1/4X1-1/2 2FL
Manufacturer Part Number: 57145
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1026463 |
| Manufacturer Part Number | 57145 |
| Legacy Product Number | MT3257145 |
| HQ Product Code | MRT57145 |
| Series/List # | 5940 |
| Cutting Diameter | 1/4" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/4" |
| Depth of Cut Maximum | 1-1/2" |
| Overall Length | 6" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.25" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | |
| Length Group | Extended |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
