Morse Cutting Tools 57278 Square End Mill, 3/8" Dia. x 9/16" LOC x 3/8" Shank Dia. x 3" OAL, Carbide, Uncoated, 4 Flute, Double End Finishing Center Cutting End Mill Series #5946 - 1026523
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1026523
- ID:
- 806000
| Cutting Diameter | 3/8" |
| Depth of Cut | 9/16" |
| Overall Length | 3" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$63.05
Morse Cutting Tools 57278 Square End Mill, 3/8" Dia. x 9/16" LOC x 3/8" Shank Dia. x 3" OAL, Carbide, Uncoated, 4 Flute, Double End Finishing Center Cutting End Mill Series #5946 - 1026523
Square End Mill, 3/8" Dia. x 9/16" LOC x 3/8" Shank Dia. x 3" OAL, 4 FL, Carbide, Uncoated, Series 5895
3/8" x 3/8" x 9/16" x 2 1/2" 4 Flute Double End Carbide Finishing Center Cutting End Mill-Uncoated Series/List #5946
Manufacturer Part Number: 57278
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1026523 |
| Manufacturer Part Number | 57278 |
| Legacy Product Number | MT3257278 |
| HQ Product Code | MRT57278 |
| Cutting Diameter | 3/8" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/8" |
| Depth of Cut Maximum | 9/16" |
| Overall Length | 3" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Square |
| Tool Type | Double End |
| Decimal Equivalent | 0.375" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 9/16" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Stub |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5895 |
| Trade Name | SOLID MASTER |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
