Morse Cutting Tools 57583 Ball Nose End Mill, 5/16" Dia. x 1-1/8" LOC x 5/16" Shank Dia. x 3" OAL, 2 FL, Carbide, Uncoated, Series 5940 - 1026529
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1026529
- ID:
- 854136
| Cutting Diameter | 5/16" |
| Depth of Cut | 1-1/8" |
| Overall Length | 3" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$50.83
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 5/16" Dia. x 1-1/8" LOC x 5/16" Shank Dia. x 3" OAL, 2 FL, Carbide, Uncoated, Series 5940 - 1026529
5956 5/16 x 5/16 2FL SE
Manufacturer Part Number: 57583
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1026529 |
| Manufacturer Part Number | 57583 |
| Legacy Product Number | MT3257583 |
| HQ Product Code | MRT57583 |
| Series/List # | 5940 |
| Cutting Diameter | 5/16" |
| Connection Diameter Machine Side | 5/16" |
| Depth of Cut Maximum | 1-1/8" |
| Overall Length | 3" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.3125" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | 1-1/8" |
| Applicable Material | Carbide |
| Length Group | Long |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
