Morse Cutting Tools 57595 Ball Nose End Mill, 1" Dia. x 2-1/4" LOC x 1" Shank Dia. x 5" OAL, 2 FL, Carbide, Uncoated, Series 5940 - 1026534
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1026534
- ID:
- 854141
| Cutting Diameter | 1" |
| Depth of Cut | 2-1/4" |
| Overall Length | 5" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$596.37
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 1" Dia. x 2-1/4" LOC x 1" Shank Dia. x 5" OAL, 2 FL, Carbide, Uncoated, Series 5940 - 1026534
1" Dia. x 1" Shank x 2-1/4" DOC x 5" OAL, Carbide Uncoated, 2 Flute, Ballnose End Mill Series/List #5956
Manufacturer Part Number: 57595
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1026534 |
| Manufacturer Part Number | 57595 |
| Legacy Product Number | MT3257595 |
| HQ Product Code | MRT57595 |
| Series/List # | 5940 |
| Cutting Diameter | 1" |
| Connection Diameter Machine Side | 1" |
| Depth of Cut Maximum | 2-1/4" |
| Overall Length | 5" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 1" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | 2-1/4" |
| Applicable Material | Carbide |
| Length Group | Long |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
