Morse Cutting Tools 57932 Square End Mill, 1/2" Dia. x 1" LOC x 1/2" Shank Dia. x 3" OAL, 4 FL, Carbide, Uncoated, Series 5943 - 1026574
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1026574
- ID:
- 806034
| Cutting Diameter | 1/2" |
| Depth of Cut | 1" |
| Overall Length | 3" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$74.29
Morse Cutting Tools 57932 Square End Mill, 1/2" Dia. x 1" LOC x 1/2" Shank Dia. x 3" OAL, 4 FL, Carbide, Uncoated, Series 5943 - 1026574
Square End Mill, 1/2" Dia. x 1" LOC x 1/2" Shank Dia. x 3" OAL, 4 FL, Carbide, Uncoated, Series 5943
5943 1/2X1/2X1 4F SE
Manufacturer Part Number: 57932
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1026574 |
| Manufacturer Part Number | 57932 |
| Legacy Product Number | MT3257932 |
| HQ Product Code | MRT57932 |
| Cutting Diameter | 1/2" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/2" |
| Depth of Cut Maximum | 1" |
| Overall Length | 3" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Square |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.5" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 1" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5943 |
| Trade Name | SOLID MASTER |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
