Morse Cutting Tools 57964 Square End Mill, 1" Dia. x 1-1/2" LOC x 1" Shank Dia. x 4" OAL, 4 FL, Carbide, Uncoated, Series 5943 - 1026606
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1026606
- ID:
- 806066
| Cutting Diameter | 1" |
| Depth of Cut | 1-1/2" |
| Overall Length | 4" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$330.70
Morse Cutting Tools 57964 Square End Mill, 1" Dia. x 1-1/2" LOC x 1" Shank Dia. x 4" OAL, 4 FL, Carbide, Uncoated, Series 5943 - 1026606
Square End Mill, 1" Dia. x 1-1/2" LOC x 1" Shank Dia. x 4" OAL, 4 FL, Carbide, Uncoated, Series 5943
5943 1" x 1" 4FL SE SC
Manufacturer Part Number: 57964
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1026606 |
| Manufacturer Part Number | 57964 |
| Legacy Product Number | MT3257964 |
| HQ Product Code | MRT57964 |
| Cutting Diameter | 1" |
| Connection Diameter Machine Side | 1" |
| Depth of Cut Maximum | 1-1/2" |
| Overall Length | 4" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Square |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 1" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 1-1/2" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5943 |
| Trade Name | SOLID MASTER |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
