Morse Cutting Tools 58070 Square End Mill, 23/64" Dia. x 1" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, Carbide, Uncoated, 2 Flute, End Mill Series #5944 - 1026641
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1026641
- ID:
- 806101
| Cutting Diameter | 23/64" |
| Depth of Cut | 1" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$65.02
Morse Cutting Tools 58070 Square End Mill, 23/64" Dia. x 1" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, Carbide, Uncoated, 2 Flute, End Mill Series #5944 - 1026641
Square End Mill, 23/64" Dia. x 1" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 2 FL, Carbide, Uncoated, Series 5944
23/64" Dia. x 3/8" Shank x 1" DOC x 2-1/2" OAL Carbide Uncoated 2 Flute End Mill Series/List #5944
Manufacturer Part Number: 58070
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1026641 |
| Manufacturer Part Number | 58070 |
| Legacy Product Number | MT3258070 |
| HQ Product Code | MRT58070 |
| Cutting Diameter | 23/64" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/8" |
| Depth of Cut Maximum | 1" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Square |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.3594" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 1" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5944 |
| Trade Name | SOLID MASTER |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
