Morse Cutting Tools 58075 Square End Mill, 15/32" Dia. x 1" LOC x 1/2" Shank Dia. x 3" OAL, Carbide, Uncoated, 2 Flute, End Mill Series #5944 - 1026646
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1026646
- ID:
- 806106
| Cutting Diameter | 15/32" |
| Depth of Cut | 1" |
| Overall Length | 3" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$85.84
Morse Cutting Tools 58075 Square End Mill, 15/32" Dia. x 1" LOC x 1/2" Shank Dia. x 3" OAL, Carbide, Uncoated, 2 Flute, End Mill Series #5944 - 1026646
Square End Mill, 15/32" Dia. x 1" LOC x 1/2" Shank Dia. x 3" OAL, 2 FL, Carbide, Uncoated, Series 5944
15/32" Dia. x 1/2" Shank x 1" DOC x 3" OAL Carbide Uncoated 2 Flute End Mill Series/List #5944
Manufacturer Part Number: 58075
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1026646 |
| Manufacturer Part Number | 58075 |
| Legacy Product Number | MT3258075 |
| HQ Product Code | MRT58075 |
| Cutting Diameter | 15/32" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/2" |
| Depth of Cut Maximum | 1" |
| Overall Length | 3" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Square |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.4688" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 1" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5944 |
| Trade Name | SOLID MASTER |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
