Morse Cutting Tools 58208 Ball Nose End Mill, 1/8" Dia. x 1/2" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, 4 FL, Carbide, Uncoated, Series 5942 - 1026697
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1026697
- ID:
- 854272
| Cutting Diameter | 1/8" |
| Depth of Cut | 1/2" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$16.68
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 1/8" Dia. x 1/2" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, 4 FL, Carbide, Uncoated, Series 5942 - 1026697
5942 1/8 x 1/8 4FL SE
Manufacturer Part Number: 58208
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1026697 |
| Manufacturer Part Number | 58208 |
| Legacy Product Number | MT3258208 |
| HQ Product Code | MRT58208 |
| Series/List # | 5942 |
| Cutting Diameter | 1/8" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/8" |
| Depth of Cut Maximum | 1/2" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.125" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | |
| Length Group | Regular |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
