Morse Cutting Tools 58304 Ball Nose End Mill, 1/16" Dia. x 1/8" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, 2 FL, Carbide, Uncoated, Series 5948 - 1026728
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1026728
- ID:
- 854291
| Cutting Diameter | 1/16" |
| Depth of Cut | 1/8" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$26.62
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 1/16" Dia. x 1/8" LOC x 1/8" Shank Dia. x 1-1/2" OAL, 2 FL, Carbide, Uncoated, Series 5948 - 1026728
1/16" Dia. x 1/8" Shank x 1/8" DOC x 1-1/2" OAL, Carbide 2 Flute, 30° Helix, Ballnose End Mill Series/List #5948
Manufacturer Part Number: 58304
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1026728 |
| Manufacturer Part Number | 58304 |
| Legacy Product Number | MT3258304 |
| HQ Product Code | MRT58304 |
| Series/List # | 5948 |
| Cutting Diameter | 1/16" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/8" |
| Depth of Cut Maximum | 1/8" |
| Overall Length | 1-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Tool Type | Double End |
| Decimal Equivalent | 0.0625" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | |
| Length Group | Stub |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
