Morse Cutting Tools 58316 Ball Nose End Mill, 1/4" Dia. x 1/2" LOC x 1/4" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 2 FL, Carbide, Uncoated, Series 5948 - 1026734
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1026734
- ID:
- 854297
| Cutting Diameter | 1/4" |
| Depth of Cut | 1/2" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$54.69
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 1/4" Dia. x 1/2" LOC x 1/4" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 2 FL, Carbide, Uncoated, Series 5948 - 1026734
1/4" Dia. x 1/4" Shank x 1/2" DOC x 2-1/2" OAL, Carbide 2 Flute, 30° Helix, Ballnose End Mill Series/List #5948
Manufacturer Part Number: 58316
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1026734 |
| Manufacturer Part Number | 58316 |
| Legacy Product Number | MT3258316 |
| HQ Product Code | MRT58316 |
| Series/List # | 5948 |
| Cutting Diameter | 1/4" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/4" |
| Depth of Cut Maximum | 1/2" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Tool Type | Double End |
| Decimal Equivalent | 0.25" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | |
| Length Group | Stub |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
