Morse Cutting Tools 58724 Ball Nose End Mill, 3/8" Dia. x 1-3/4" LOC x 3/8" Shank Dia. x 4" OAL, 4 FL, Carbide, Uncoated, Series 5942 - 1026794
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1026794
- ID:
- 854326
| Cutting Diameter | 3/8" |
| Depth of Cut | 1-3/4" |
| Overall Length | 4" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$78.29
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 3/8" Dia. x 1-3/4" LOC x 3/8" Shank Dia. x 4" OAL, 4 FL, Carbide, Uncoated, Series 5942 - 1026794
5953 3/8X3/8X1-3/4 4FL
Manufacturer Part Number: 58724
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1026794 |
| Manufacturer Part Number | 58724 |
| Legacy Product Number | MT3258724 |
| HQ Product Code | MRT58724 |
| Series/List # | 5942 |
| Cutting Diameter | 3/8" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/8" |
| Depth of Cut Maximum | 1-3/4" |
| Overall Length | 4" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.375" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | |
| Length Group | Extra Long |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
