Morse Cutting Tools 58930 Square End Mill, 1/2" Dia. x 1" LOC x 1/2" Shank Dia. x 3" OAL, Carbide, Uncoated, 2 Flute, Single End Finishing End Mill-Uncoated Series #5967 - 1026820
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1026820
- ID:
- 806176
| Cutting Diameter | 1/2" |
| Depth of Cut | 1" |
| Overall Length | 3" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Corner Radius | 0.03" |
| Coolant Supply Property | External |
$115.34
Morse Cutting Tools 58930 Square End Mill, 1/2" Dia. x 1" LOC x 1/2" Shank Dia. x 3" OAL, Carbide, Uncoated, 2 Flute, Single End Finishing End Mill-Uncoated Series #5967 - 1026820
Square End Mill, 1/2" Dia. x 1" LOC x 1/2" Shank Dia. x 3" OAL, 2 FL, Carbide, Uncoated, Series 5944
1/2" x 1/2" x 1" x 3" 0.0300" C/R 2 Flute Single End Carbide Finishing End Mill-Uncoated Series/List #5967
Manufacturer Part Number: 58930
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1026820 |
| Manufacturer Part Number | 58930 |
| Legacy Product Number | MT3258930 |
| HQ Product Code | MRT58930 |
| Cutting Diameter | 1/2" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/2" |
| Depth of Cut Maximum | 1" |
| Overall Length | 3" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Corner Radius |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.5" |
| Corner Radius / Chamfer Width | 0.03" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 1" |
| Application | Finishing |
| Corner Radius | 0.03" |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5944 |
| Trade Name | SOLID MASTER |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
