Morse Cutting Tools 59015 Square End Mill, 3/8" Dia. x 1" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 4 FL, Carbide, Uncoated, Series 5943 - 1026844
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1026844
- ID:
- 806200
| Cutting Diameter | 3/8" |
| Depth of Cut | 1" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Corner Radius | 0.03" |
| Coolant Supply Property | External |
$59.86
Morse Cutting Tools 59015 Square End Mill, 3/8" Dia. x 1" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 4 FL, Carbide, Uncoated, Series 5943 - 1026844
Square End Mill, 3/8" Dia. x 1" LOC x 3/8" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 4 FL, Carbide, Uncoated, Series 5943
5968 3/8X3/8 CR .03 4F SE
Manufacturer Part Number: 59015
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1026844 |
| Manufacturer Part Number | 59015 |
| Legacy Product Number | MT3259015 |
| HQ Product Code | MRT59015 |
| Cutting Diameter | 3/8" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/8" |
| Depth of Cut Maximum | 1" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Corner Radius |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.375" |
| Corner Radius / Chamfer Width | 0.03" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 1" |
| Application | Finishing |
| Corner Radius | 0.03" |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5943 |
| Trade Name | SOLID MASTER |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
