Morse Cutting Tools 59040 Square End Mill, 1" Dia. x 1-1/2" LOC x 1" Shank Dia. x 4" OAL, Carbide, Uncoated, 4 Flute, Single End Finishing End Mill Series #5968 - 1026858
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1026858
- ID:
- 806214
| Cutting Diameter | 1" |
| Depth of Cut | 1-1/2" |
| Overall Length | 4" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Corner Radius | 0.03" |
| Coolant Supply Property | External |
$528.68
Morse Cutting Tools 59040 Square End Mill, 1" Dia. x 1-1/2" LOC x 1" Shank Dia. x 4" OAL, Carbide, Uncoated, 4 Flute, Single End Finishing End Mill Series #5968 - 1026858
Square End Mill, 1" Dia. x 1-1/2" LOC x 1" Shank Dia. x 4" OAL, 4 FL, Carbide, Uncoated, Series 5943
1" x 1" x 1 1/2" x 4" 0.0300" C/R 4 Flute Single End Carbide Finishing End Mill-Uncoated Series/List #5968
Manufacturer Part Number: 59040
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1026858 |
| Manufacturer Part Number | 59040 |
| Legacy Product Number | MT3259040 |
| HQ Product Code | MRT59040 |
| Cutting Diameter | 1" |
| Connection Diameter Machine Side | 1" |
| Depth of Cut Maximum | 1-1/2" |
| Overall Length | 4" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Corner Radius |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 1" |
| Corner Radius / Chamfer Width | 0.03" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 1-1/2" |
| Application | Finishing |
| Corner Radius | 0.03" |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5943 |
| Trade Name | SOLID MASTER |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
