Morse Cutting Tools 59313 Square End Mill, 2.5 mm Dia. x 7 mm LOC x 3 mm Shank Dia. x 39 mm OAL, 4 FL, Carbide, Uncoated, Series 5961 - 1026983
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1026983
- ID:
- 806282
| Cutting Diameter | 2.5 mm |
| Depth of Cut | 7 mm |
| Overall Length | 39 mm |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$16.22
Morse Cutting Tools 59313 Square End Mill, 2.5 mm Dia. x 7 mm LOC x 3 mm Shank Dia. x 39 mm OAL, 4 FL, Carbide, Uncoated, Series 5961 - 1026983
Square End Mill, 2.5 mm Dia. x 7 mm LOC x 3 mm Shank Dia. x 39 mm OAL, 4 FL, Carbide, Uncoated, Series 5961
5961 2.50MM x 3MM 4FL SE
Manufacturer Part Number: 59313
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1026983 |
| Manufacturer Part Number | 59313 |
| Legacy Product Number | MT3259313 |
| HQ Product Code | MRT59313 |
| Cutting Diameter | 2.5 mm |
| Connection Diameter Machine Side | 3 mm |
| Depth of Cut Maximum | 7 mm |
| Overall Length | 39 mm |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Square |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.0984" |
| Dimension Units | Metric |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 7 mm |
| Application | Finishing |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Metric |
| Series/List # | 5961 |
| Trade Name | SOLID MASTER |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
