Morse Cutting Tools 59322 Square End Mill, 9 mm Dia. x 22 mm LOC x 10 mm Shank Dia. x 70 mm OAL, Carbide, Uncoated, 4 Flute, Single End Finishing Center Cutting End Mill Series #5961 - 1026991
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1026991
- ID:
- 806290
| Cutting Diameter | 9 mm |
| Depth of Cut | 22 mm |
| Overall Length | 70 mm |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$57.39
Morse Cutting Tools 59322 Square End Mill, 9 mm Dia. x 22 mm LOC x 10 mm Shank Dia. x 70 mm OAL, Carbide, Uncoated, 4 Flute, Single End Finishing Center Cutting End Mill Series #5961 - 1026991
Square End Mill, 9 mm Dia. x 22 mm LOC x 10 mm Shank Dia. x 70 mm OAL, 4 FL, Carbide, Uncoated, Series 5961
9 mm x 10 mm x 22 mm x 70 mm 4 Flute Single End Carbide Finishing Center Cutting End Mill-Uncoated Series/List #5961
Manufacturer Part Number: 59322
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1026991 |
| Manufacturer Part Number | 59322 |
| Legacy Product Number | MT3259322 |
| HQ Product Code | MRT59322 |
| Cutting Diameter | 9 mm |
| Connection Diameter Machine Side | 10 mm |
| Depth of Cut Maximum | 22 mm |
| Overall Length | 70 mm |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Square |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.3543" |
| Dimension Units | Metric |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 22 mm |
| Application | Finishing |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Metric |
| Series/List # | 5961 |
| Trade Name | SOLID MASTER |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
