Morse Cutting Tools 59417 Ball Nose End Mill, 14 mm Dia. x 31 mm LOC x 14 mm Shank Dia. x 89 mm OAL, 2 FL, Carbide, Uncoated, Series 5963 - 1027017
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1027017
- ID:
- 854358
| Cutting Diameter | 14 mm |
| Depth of Cut | 31 mm |
| Overall Length | 89 mm |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$162.27
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 14 mm Dia. x 31 mm LOC x 14 mm Shank Dia. x 89 mm OAL, 2 FL, Carbide, Uncoated, Series 5963 - 1027017
14 mm Dia. x 14 mm Shank x 31 mm DOC x 89 mm OAL, Carbide Uncoated, 2 Flute, Ballnose End Mill Series/List #5963
Manufacturer Part Number: 59417
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1027017 |
| Manufacturer Part Number | 59417 |
| Legacy Product Number | MT3259417 |
| HQ Product Code | MRT59417 |
| Series/List # | 5963 |
| Cutting Diameter | 14 mm |
| Connection Diameter Machine Side | 14 mm |
| Depth of Cut Maximum | 31 mm |
| Overall Length | 89 mm |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.5512" |
| Dimension Units | Metric |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | 31 mm |
| Applicable Material | Carbide |
| Length Group | Regular |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
