Morse Cutting Tools 4250398 Ball Nose End Mill, 20 mm Dia. x 38 mm LOC x 20 mm Shank Dia. x 102 mm OAL, 2 FL, Carbide, Uncoated, Series 5963 - 1027020
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1027020
- ID:
- 854164
| Cutting Diameter | 20 mm |
| Depth of Cut | 38 mm |
| Overall Length | 102 mm |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$272.08
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 20 mm Dia. x 38 mm LOC x 20 mm Shank Dia. x 102 mm OAL, 2 FL, Carbide, Uncoated, Series 5963 - 1027020
20 mm Dia. x 20 mm Shank x 38 mm DOC x 102 mm OAL, Carbide Uncoated, 2 Flute, Ballnose End Mill Series/List #5963
Manufacturer Part Number: 4250398
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1027020 |
| Manufacturer Part Number | 4250398 |
| Legacy Product Number | MT3259420 |
| HQ Product Code | MRT59420 |
| Series/List # | 5963 |
| Cutting Diameter | 20 mm |
| Connection Diameter Machine Side | 20 mm |
| Depth of Cut Maximum | 38 mm |
| Overall Length | 102 mm |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | Uncoated |
| Flute Count | 2 |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.7874" |
| Dimension Units | Metric |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | 38 mm |
| Applicable Material | Carbide |
| Length Group | Regular |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
