Morse Cutting Tools 90088 Square End Mill, 1/4" Dia. x 3/4" LOC x 1/4" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 2 FL, Carbide, AlTiN, Series 5944T - 1027104
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1027104
- ID:
- 806314
| Cutting Diameter | 1/4" |
| Depth of Cut | 3/4" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$33.04
Morse Cutting Tools 90088 Square End Mill, 1/4" Dia. x 3/4" LOC x 1/4" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 2 FL, Carbide, AlTiN, Series 5944T - 1027104
Square End Mill, 1/4" Dia. x 3/4" LOC x 1/4" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 2 FL, Carbide, AlTiN, Series 5944T
5944T 1/4 x 1/4 2FL SE
Manufacturer Part Number: 90088
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1027104 |
| Manufacturer Part Number | 90088 |
| Legacy Product Number | MT3290088 |
| HQ Product Code | MRT90088 |
| Cutting Diameter | 1/4" |
| Connection Diameter Machine Side | 1/4" |
| Depth of Cut Maximum | 3/4" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Square |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.25" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 3/4" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5944T |
| Trade Name | SOLID MASTER |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
