Morse Cutting Tools 90580 Ball Nose End Mill, 1 mm Dia. x 3 mm LOC x 3 mm Shank Dia. x 39 mm OAL, 2 FL, Carbide, AlTiN, Series 5963T - 1027500
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1027500
- ID:
- 854240
| Cutting Diameter | 1 mm |
| Depth of Cut | 3 mm |
| Overall Length | 39 mm |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$28.20
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 1 mm Dia. x 3 mm LOC x 3 mm Shank Dia. x 39 mm OAL, 2 FL, Carbide, AlTiN, Series 5963T - 1027500
5963T 1.00MM x 3MM 2FL
Manufacturer Part Number: 90580
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1027500 |
| Manufacturer Part Number | 90580 |
| Legacy Product Number | MT3290580 |
| HQ Product Code | MRT90580 |
| Series/List # | 5963T |
| Cutting Diameter | 1 mm |
| Connection Diameter Machine Side | 3 mm |
| Depth of Cut Maximum | 3 mm |
| Overall Length | 39 mm |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 2 |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.0394" |
| Dimension Units | Metric |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | 3 mm |
| Applicable Material | Carbide |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
