Morse Cutting Tools 90584 Ball Nose End Mill, 3 mm Dia. x 9 mm LOC x 3 mm Shank Dia. x 39 mm OAL, 2 FL, Carbide, AlTiN, Series 5963T - 1027504
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1027504
- ID:
- 854194
| Cutting Diameter | 3 mm |
| Depth of Cut | 9 mm |
| Overall Length | 39 mm |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$28.00
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 3 mm Dia. x 9 mm LOC x 3 mm Shank Dia. x 39 mm OAL, 2 FL, Carbide, AlTiN, Series 5963T - 1027504
5963T 3.00MM x 3MM 2FL
Manufacturer Part Number: 90584
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1027504 |
| Manufacturer Part Number | 90584 |
| Legacy Product Number | MT3290584 |
| HQ Product Code | MRT90584 |
| Series/List # | 5963T |
| Cutting Diameter | 3 mm |
| Connection Diameter Machine Side | 3 mm |
| Depth of Cut Maximum | 9 mm |
| Overall Length | 39 mm |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 2 |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.1181" |
| Dimension Units | Metric |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | 9 mm |
| Applicable Material | Carbide |
| Length Group | Regular |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
