Morse Cutting Tools 90590 Ball Nose End Mill, 7 mm Dia. x 19 mm LOC x 8 mm Shank Dia. x 64 mm OAL, 2 FL, Carbide, AlTiN, Series 5963T - 1027510
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1027510
- ID:
- 854198
| Cutting Diameter | 7 mm |
| Depth of Cut | 19 mm |
| Overall Length | 64 mm |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 2 |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$67.78
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 7 mm Dia. x 19 mm LOC x 8 mm Shank Dia. x 64 mm OAL, 2 FL, Carbide, AlTiN, Series 5963T - 1027510
7 mm Dia. x 8 mm Shank x 19 mm DOC x 64 mm OAL, Carbide AlTiN, 2 Flute, Ballnose End Mill Series/List #5963T
Manufacturer Part Number: 90590
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1027510 |
| Manufacturer Part Number | 90590 |
| Legacy Product Number | MT3290590 |
| HQ Product Code | MRT90590 |
| Series/List # | 5963T |
| Cutting Diameter | 7 mm |
| Connection Diameter Machine Side | 8 mm |
| Depth of Cut Maximum | 19 mm |
| Overall Length | 64 mm |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 2 |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.2756" |
| Dimension Units | Metric |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | 19 mm |
| Applicable Material | Carbide |
| Length Group | Regular |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
