Morse Cutting Tools 90629 Ball Nose End Mill, 5/16" Dia. x 1/2" LOC x 5/16" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 2 FL, Carbide, AlTiN, Series 5948T - 1027549
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1027549
- ID:
- 854211
| Cutting Diameter | 5/16" |
| Depth of Cut | 1/2" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 2 |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Coolant Supply Property | External |
$108.36
Morse Cutting Tools Ball Nose End Mill, 5/16" Dia. x 1/2" LOC x 5/16" Shank Dia. x 2-1/2" OAL, 2 FL, Carbide, AlTiN, Series 5948T - 1027549
5948T 5/16 x 5/16 2FL DE
Manufacturer Part Number: 90629
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1027549 |
| Manufacturer Part Number | 90629 |
| Legacy Product Number | MT3290629 |
| HQ Product Code | MRT90629 |
| Series/List # | 5948T |
| Cutting Diameter | 5/16" |
| Connection Diameter Machine Side | 5/16" |
| Depth of Cut Maximum | 1/2" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 2 |
| Tool Type | Double End |
| Decimal Equivalent | 0.3125" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type | Round |
| Usable Length | |
| Applicable Material | Carbide |
| Length Group | Stub |
| End Shape | Ball Nose |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Center Cutting | Yes |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
