Morse Cutting Tools 90783 Square End Mill, 11/64" Dia. x 5/8" LOC x 3/16" Shank Dia. x 2" OAL, Carbide, AlTiN, 4 Flute, End Mill Series #5943T - 1027670
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1027670
- ID:
- 806425
| Cutting Diameter | 11/64" |
| Depth of Cut | 5/8" |
| Overall Length | 2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$25.24
Morse Cutting Tools 90783 Square End Mill, 11/64" Dia. x 5/8" LOC x 3/16" Shank Dia. x 2" OAL, Carbide, AlTiN, 4 Flute, End Mill Series #5943T - 1027670
Square End Mill, 11/64" Dia. x 5/8" LOC x 3/16" Shank Dia. x 2" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiN, Series 5943T
11/64" Dia. x 3/16" Shank x 5/8" DOC x 2" OAL Carbide AlTiN 4 Flute End Mill Series/List #5943T
Manufacturer Part Number: 90783
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1027670 |
| Manufacturer Part Number | 90783 |
| Legacy Product Number | MT3290783 |
| HQ Product Code | MRT90783 |
| Cutting Diameter | 11/64" |
| Connection Diameter Machine Side | 3/16" |
| Depth of Cut Maximum | 5/8" |
| Overall Length | 2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Square |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.1719" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 5/8" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5943T |
| Trade Name | SOLID MASTER |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
