Morse Cutting Tools 90858 Square End Mill, 33/64" Dia. x 1-1/4" LOC x 9/16" Shank Dia. x 3-1/2" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiN, Series 5943T - 1027745
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1027745
- ID:
- 806465
| Cutting Diameter | 33/64" |
| Depth of Cut | 1-1/4" |
| Overall Length | 3-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$134.27
Morse Cutting Tools 90858 Square End Mill, 33/64" Dia. x 1-1/4" LOC x 9/16" Shank Dia. x 3-1/2" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiN, Series 5943T - 1027745
Square End Mill, 33/64" Dia. x 1-1/4" LOC x 9/16" Shank Dia. x 3-1/2" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiN, Series 5943T
5943T 33/64 x 9/16 4FL
Manufacturer Part Number: 90858
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1027745 |
| Manufacturer Part Number | 90858 |
| Legacy Product Number | MT3290858 |
| HQ Product Code | MRT90858 |
| Cutting Diameter | 33/64" |
| Connection Diameter Machine Side | 9/16" |
| Depth of Cut Maximum | 1-1/4" |
| Overall Length | 3-1/2" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Square |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.5156" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 1-1/4" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5943T |
| Trade Name | SOLID MASTER |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
