Morse Cutting Tools 90944 Square End Mill, 3 mm Dia. x 9 mm LOC x 3 mm Shank Dia. x 39 mm OAL, Carbide, AlTiN, 4 Flute, 30° Helix End Mill Series #5961T - 1027831
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1027831
- ID:
- 806489
| Cutting Diameter | 3 mm |
| Depth of Cut | 9 mm |
| Overall Length | 39 mm |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$18.80
Morse Cutting Tools 90944 Square End Mill, 3 mm Dia. x 9 mm LOC x 3 mm Shank Dia. x 39 mm OAL, Carbide, AlTiN, 4 Flute, 30° Helix End Mill Series #5961T - 1027831
Square End Mill, 3 mm Dia. x 9 mm LOC x 3 mm Shank Dia. x 39 mm OAL, 4 FL, Carbide, AlTiN, Series 5961T
3 mm Dia. x 3 mm Shank x 9 mm DOC x 39 mm OAL Carbide 4 Flute 30° Helix End Mill Series/List #5961T
Manufacturer Part Number: 90944
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1027831 |
| Manufacturer Part Number | 90944 |
| Legacy Product Number | MT3290944 |
| HQ Product Code | MRT90944 |
| Cutting Diameter | 3 mm |
| Connection Diameter Machine Side | 3 mm |
| Depth of Cut Maximum | 9 mm |
| Overall Length | 39 mm |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Square |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.1181" |
| Dimension Units | Metric |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 9 mm |
| Application | Finishing |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Metric |
| Series/List # | 5961T |
| Trade Name | SOLID MASTER |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
