Morse Cutting Tools 90945 Square End Mill, 3.5 mm Dia. x 12 mm LOC x 4 mm Shank Dia. x 51 mm OAL, 4 FL, Carbide, AlTiN, Series 5961T - 1027832
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1027832
- ID:
- 806490
| Cutting Diameter | 3.5 mm |
| Depth of Cut | 12 mm |
| Overall Length | 51 mm |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$32.64
Morse Cutting Tools 90945 Square End Mill, 3.5 mm Dia. x 12 mm LOC x 4 mm Shank Dia. x 51 mm OAL, 4 FL, Carbide, AlTiN, Series 5961T - 1027832
Square End Mill, 3.5 mm Dia. x 12 mm LOC x 4 mm Shank Dia. x 51 mm OAL, 4 FL, Carbide, AlTiN, Series 5961T
5961T 3.50MM x 4MM 4FL
Manufacturer Part Number: 90945
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1027832 |
| Manufacturer Part Number | 90945 |
| Legacy Product Number | MT3290945 |
| HQ Product Code | MRT90945 |
| Cutting Diameter | 3.5 mm |
| Connection Diameter Machine Side | 4 mm |
| Depth of Cut Maximum | 12 mm |
| Overall Length | 51 mm |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Square |
| Tool Type | Single End |
| Decimal Equivalent | 0.1378" |
| Dimension Units | Metric |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 12 mm |
| Application | Finishing |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Metric |
| Series/List # | 5961T |
| Trade Name | SOLID MASTER |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
