Morse Cutting Tools 91078 Square End Mill, 7/16" Dia. x 7/8" LOC x 7/16" Shank Dia. x 4" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiN, Series 5895T - 1027964
Brand: Morse Cutting Tools- SKU:
- 1027964
- ID:
- 806548
| Cutting Diameter | 7/16" |
| Depth of Cut | 7/8" |
| Overall Length | 4" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Coolant Supply Property | External |
$152.04
Morse Cutting Tools 91078 Square End Mill, 7/16" Dia. x 7/8" LOC x 7/16" Shank Dia. x 4" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiN, Series 5895T - 1027964
Square End Mill, 7/16" Dia. x 7/8" LOC x 7/16" Shank Dia. x 4" OAL, 4 FL, Carbide, AlTiN, Series 5895T
5895T 7/16 x 1/2 4FL DE
Manufacturer Part Number: 91078
Trade Name: SOLID MASTER
Country of Manufacture: USA
Specifications:
| SKU | 1027964 |
| Manufacturer Part Number | 91078 |
| Legacy Product Number | MT3291078 |
| HQ Product Code | MRT91078 |
| Cutting Diameter | 7/16" |
| Connection Diameter Machine Side | 7/16" |
| Depth of Cut Maximum | 7/8" |
| Overall Length | 4" |
| Cutting Edge Material | Carbide |
| Coating | AlTiN |
| Flute Count | 4 |
| Shank Type | Round |
| End Shape | Square |
| Tool Type | Double End |
| Decimal Equivalent | 0.4375" |
| Dimension Units | Inch |
| Flute Helix Angle | 30 Degrees |
| Usable Length | 7/8" |
| Application | Finishing |
| Length Group | Regular |
| Coolant Supply Property | External |
| Style | Finishing |
| Measurement Type | Inch |
| Series/List # | 5895T |
| Trade Name | SOLID MASTER |
For more info, visit www.p65warnings.ca.gov.
